Прыём дзіцяці дашкольнага ўзросту ва ўстанову дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца на працягу каляндарнага года пры наяўнасці ў ёй свабодных месцаў і на падставе:

- заявы законнага прадстаўніка выхаванца;

- накіравання ў дзяржаўную ўстанову адукацыі для засваення зместу адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі, адукацыйнай праграмы спецыяльнай адукацыі на ўзроўні дашкольнай адукацыі, выдадзенага мясцовым выканаўчым і распарадчым органам па месцы знаходжання дзяржаўнай установы дашкольнай адукацыі;

- медыцынскай даведкі аб стане здароўя;

- заключэння ўрачэбна-кансультацыйнай камісіі (для санаторных груп);

- заключэння дзяржаўнага цэнтра карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі (для спецыяльных груп).

Камплектаванне груп установы дашкольнай адукацыі і перавод выхаванцаў з адной групы ў другую ажыццяўляецца штогод на пачатак навучальнага года (1 верасня).

Камплектаванне ўстановы дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца ў адпаведнасці з пералікам медыцынскіх паказанняў і (або) супрацьпаказанняў для атрымання адукацыі, якія зацвярджаюцца ў адпаведнасці з заканадаўствам.

Спецыяльныя групы камплектуюцца з улікам рэкамендацый аб навучанні і выхаванні выхаванца з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця па адпаведнай адукацыйнай праграме спецыяльнай адукацыі, складзеных у залежнасці ад структуры і ступені цяжкасці яго фізічных і (або) псіхічных парушэнняў і змяшчаюцца ў зняволенні Дзяржаўнага цэнтра карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі.

Напаўняльнасць груп ва ўстанове дашкольнай адукацыі усталёўваецца ў адпаведнасці з Кодэксам Рэспублікі Беларусь Аб адукацыі.

Пераклад выхаванцаў з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця з адмысловых груп у групы агульнага прызначэння ажыццяўляецца ў адпаведнасці з заключэннем Дзяржаўнага цэнтра карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі і па заяве законнага прадстаўніка выхаванца.

Пераклад выхаванцаў з санаторных груп у групы агульнага прызначэння ажыццяўляецца на падставе заключэння ўрачэбна-кансультацыйнай камісіі.

Падпунктам 5.6. пункта 5 артыкула 79 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі вызначана, што датэрміновае спыненне адукацыйных адносін па ініцыятыве ўстановы дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца ў выпадку працяглай адсутнасці (больш за трыццаць дзён) без уважлівых прычын на занятках на працягу навучальнага года.

Законныя прадстаўнікі выхавальніка альбо іншыя асобы, якія па іх даручэнні прыводзяць дашкольніка ва ўстанову дашкольнай адукацыі, павінны перадаць дзіцяці выхавальніку, а ў выпадку яго адсутнасці — іншаму педагагічнаму работніку, які ажыццяўляе прыём выхаванцаў групы.

Забіраць дзіця з установы дашкольнай адукацыі павінны яго законныя прадстаўнікі. У выпадку, калі існуе аб'ектыўная прычына, па якой яны не могуць забіраць дзіця з установы дашкольнай адукацыі (хвароба, службовая камандзіроўка, графік працы і інш.), Гэта могуць ажыццяўляць іншыя асобы (блізкія сваякі) на падставе заявы законных прадстаўнікоў выхавальніка на імя кіраўніка ўстановы дашкольнай адукацыі.

Забараняецца даваць выхаванцаў падлеткам, якім не споўнілася 16 гадоў, асобам, якія знаходзяцца ў алкагольным або наркатычным ап'яненні.