Кансультацыя «Як развіць у дзіцяці рысы талерантнай асобы»
Талерантны чалавек : які ён?
Талерантны чалавек : які ён?
Кансультацыя для бацькоў: « Сям'я і сямейныя каштоўнасці »

Што такое сям'я?

Сям'я - заснаваная на шлюбе або крэўнае сваяцтва малая група, чальцы якой звязаны агульнасцю побыту, узаемнай дапамогай, маральнай і прававой адказнасцю.

Як справіцца са сваім гневам: метады кіравання гневам
Дзіцячыя страхі: прычыны і наступствы
15.03.2023
Нялёгка знайсці чалавека, які ніколі б не адчуваў страху. Занепакоенасць, трывога, страх – такія ж неад'емныя эмацыйныя праявы нашай псіхалагічнай жыцця, як і радасць, захапленне, гнеў, здзіўленне, смутак.
Психогимнастика для дзяцей дашкольнага ўзросту.
01.03.2023
Асноўная мэта заняткаў па психогимнастике-авалоданне навыкамі кіравання сваёй эмацыйнай сферай, развіццё ў дзяцей здольнасці разумець і ўсведамляць свае і чужыя эмоцыі, правільна іх выказваць і паўнавартасна перажываць.
Парады педагога-псіхолага для бацькоў будучых першакласнікаў
01.03.2023
З таго моманту, калі ваш дзіця ўпершыню пераступіць парог школы, пачнецца новы этап яго жыцця. І важна, каб гэты этап пачаўся з радасцю. Мы можам яму ў гэтым дапамагчы.
Дзіцячыя маніпуляцыі
Практыкуючыя дэмакратычнае выхаванне мамы і таты прызнаюцца, што перыядычна становяцца ахвярамі дзіцячых маніпуляцый. Распешчаныя малыя садзяцца дарослым на шыю, прымушаючы выконваць любую капрыз. Аднак ад падобных псіхалагічных хітрасцяў з боку дзеці не застрахаваны нават самыя строгія бацькі. Як зразумець, што вы на кароткім ланцужку ў дзіцяці? Якім спосабам можна вярнуць ранейшы аўтарытэт? Якіх памылак нельга дапускаць, калі ў вашай сям'і з'явіўся маленькі маніпулятар?
Крызіс 3-х гадоў і як з ім спраўляцца
Яшчэ ўчора побач з Вамі радасна ішоў на шпацыр Ваш паслухмяны, мілы, які любіць двухгадовы малы, а сёння ён на ўсе Вашы прапановы адказвае рэзкім адмовай, не хоча выходзіць на вуліцу, раскідвае цацкі, грубіяніць і наогул, здаецца, робіць усё спецыяльна наадварот... Што ж здарылася?
Вучым дзіцяці кіраваць эмоцыямі
Як часта мы, дарослыя, не можам апісаць тое, што адчуваем, перажываем, не заўсёды здольныя адразу зразумець, чым незадаволеныя. А што ўжо казаць пра дзяцей.
Палавое выхаванне дзяцей дашкольнага ўзросту
Адзін з самых папулярных пытанняў, якія задаюць бацькі псіхолага: « Як даступна і карэктна расказаць дзіцяці пра розніцу хлопчыкаў і дзяўчынак, пра тое, як нараджаюцца дзеці і да т.п. ».
Цікавае побач. Чым заняць дзіцяці без кампутара
Калі ў бацькоў з'явілася патрэба адцягваць дзіця ад чаго-небудзь, значыць, прывыканне ўжо пачалося.
Парады педагога-псіхолага для бацькоў будучых першакласнікаў
28.12.2022
10 запаветаў для бацькоў
Аб гэтых правілах карысна памятаць усім бацькам!
Як змагацца са страхамі
Кожны чалавек калі-небудзь адчуваў пачуццё страху. Страх з'яўляецца найбольш небяспечнай з усіх эмоцый і прысутнічае на ўсіх узроставых этапах развіцця асобы. Многія страхі захоўваюць сваю сілу і могуць выяўляцца на працягу ўсяго жыцця чалавека: ад маленства да старасці. У той жа час кожны узроставай этап развіцця мае сваю спецыфіку перажыванні і праявы страхаў.
Жыццё без канфліктаў
Канфлікт - найбольш востры спосаб дазволу супярэчнасцяў у інтарэсах, мэтах, поглядах, які ўзнікае ў працэсе сацыяльнага ўзаемадзеяння, які складаецца ў супрацьдзеянні удзельнікаў гэтага ўзаемадзеяння і звычайна суправаджаецца негатыўнымі эмоцыямі, які выходзіць за рамкі правілаў і нормаў.