Дзяржаўная ўстанова адукацыі

"Дзіцячы сад № 74 г. Бабруйска"

з'яўляецца установай дашкольнай адукацыі, якое рэалізуе вучэбную праграму дашкольнай адукацыі, праграмы для спецыяльных дашкольных устаноў: "Выхаванне і навучанне дзяцей з цяжкімі парушэннямі мовы", "Выхаванне і навучанне дзяцей з інтэлектуальнай недастатковасцю", "Праграма выхзаванне i навучання Дзяцей дашкольнага ўзросту в е затрымкай псiхiчнага развiцця".

Выгляд ўстановы - дзіцячы сад, дашкольную адукацыю атрымліваюць выхаванцы ранняга і дашкольнага ўзросту.

Асноўнымі задачамі ўстановы з'яўляюцца:

ахова жыцця і ўмацаванне фізічнага і псіхічнага здароўя выхаванцаў;

забеспячэнне рознабаковага развіцця асобы выхаванца ў адпаведнасці з яго ўзроставымі і індывідуальнымі магчымасцямі, здольнасцямі і патрэбамі;

фарміраванне ў выхаванцаў маральных нормаў, кампетэнцый, неабходных для набыцця сацыяльнага вопыту;

падрыхтоўка да працягу адукацыі;

аздараўленьне.

Асноўнай функцыяй установы з'яўляецца стварэнне ўмоў для:

навучання і выхавання, ранняй сацыялізацыі выхаванцаў;

засваення зместу адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі на даму для выхаванцаў, якія па медыцынскіх паказаннях пастаянна не могуць наведваць установу дашкольнай адукацыі;

атрымання адукацыі выхаванцамі з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця і аказання ім карэкцыйна-педагагічнай дапамогі;

фізічнага, сацыяльна-маральнага, асобаснага, пазнавальнага, маўленчага і эстэтычнага развіцця выхаванцаў;

фарміравання ў выхаванцаў грамадзянскасці і нацыянальнай самасвядомасці, асноў патрыятызму, традыцыйных каштоўнасных установак;

далучэння выхаванцаў да агульначалавечых каштоўнасцей і сучасных традыцый;

развіцця ў выхаванцаў агульных і спецыяльных здольнасцяў да розных відах дзейнасці і творчасці;

выяўлення і развіцця індывідуальных схільнасцей выхаванцаў і іх інтэлектуальна-творчага патэнцыялу;

забеспячэння пераемнасці дашкольнай і I ступені агульнай сярэдняй адукацыі;

арганізацыі харчавання і аказання медыцынскай дапамогі, пражывання (пры неабходнасці) выхаванцаў;

забеспячэння сацыяльна-педагагічнай падтрымкі выхаванцаў і аказанне ім псіхалагічнай дапамогі.

Час знаходжання выхаванцаў у установе складае 10,5 гадзін ( з 7.00 да 17.30 ).

У 2023/2024 навучальным годзе ў установе функцыянуюць:

Гр. 1 - першая малодшая група (ад двух да трох гадоў).
Гр. 2 - другая малодшая група (ад трох да чатырох гадоў).
Гр. 3 - сярэдняя група (ад чатырох да пяці гадоў).
Гр. 4 - першая малодшая група (ад двух да трох гадоў).
Гр. 5 - спецыяльная група для дзяцей з засмучэннем аутистического спектру (разновозрастная).
Гр. 6 - старэйшая група (ад пяці да сямі гадоў).
Гр.7 - спецыяльная група для дзяцей з цяжкімі парушэннямі прамовы (рознаузроставая).
Гр. 8 - спецыяльная група для дзяцей з цяжкімі парушэннямі мовы (рознаузроставая).
Гр. 9 -група інтэграваная навучання і выхавання (разновозрастная).

Дзіцячы сад абсталяваны фізкультурным залай, музычным залай, карэкцыйна-педагагічным пунктам, памяшканнем для заняткаў па інтарэсам, кабінетам настаўніка-дэфектолага, педагога-псіхолага.

У дзіцячым садзе ў 2023/2024 навучальным годзе функцыянуюць аб'яднання па інтарэсам на бюджэтнай аснове

Мастацкага профілю:

1.Фальклорны ансамбль "Дударыки"

2.Тэатр "У свеце казак"

Фізкультурна-спартыўнага профілю:

1. "Здароўячок"

Эколага-біялагічнага профілю:

1. "У свеце прыроды"

Ва ўстанове дашкольнай адукацыі ўсталёўваюцца канікулы, у перыяд якіх заняткі з дзецьмі не праводзяцца. Агульная працягласць складае сто дванаццаць дзён: летнія -92 каляндарных дзён, зімовыя - 10 каляндарных дзён, вясновыя - 10 каляндарных дзён.

Педагагічны працэс ажыццяўляюць 29 педагогаў.

Адукацыйны і кваліфікацыйны ўзровень педагагічных работнікаў:

вышэйшую адукацыю – 22 чал.
сярэдняе спецыяльнае – 7 чал.
вышэйшая катэгорыя – 9 чал.
1-ая катэгорыя – 8 чал.
2-ая катэгорыя – 8 чал.
без катэгорыі – 4 чал.

Загадчык: Дашкевіч Аксана Сцяпанаўна